Архијерејско сослужување за Иванден во Крушево

На празникот на Рождеството на светиот Претеча и Крстител Јован, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован му сослужуваше на Епископот дељадровско-илинденски г. Јоаким, кој како гостин началствуваше на Светата Литургија и проповедаше во храмот „Рождество на Свети Јован Претеча и Крстител“, во Крушево.

На Литургијата проповедаше Преосвештениот Епископ Јоаким, неговата поучна беседа ја пренесуваме во продолжение.

Извор: https://krushdem.org/2024/07/07/ivanden/