Осветување на Крст во с. Милутинце – општина Ранковце

На 13.06.2024 година, кога Црквата го прославува Вознесението Христово, во с. Милутинце –општина Ранковце, во слава на Троичниот Бог – Отецот и Синот и Светиот Дух, беше извршен чинот на Осветување на чесниот и животворен Крст Господов, како дар од благочестивото семејство Јаќимовски.

Чинот на осветување го изврши Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј.

Извор: https://koe.mk/осветување-на-крст-во-с-милутинце-опш/