Ракополагање во свештенички и во ѓаконски чин на Педесетница во Соборниот храм во Скопје

На 23 јуни 2024 година, на празникот Слегување на Светиот Дух – Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан богослужеше и проповедаше на Светата  Литургија во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. По Литургијата, беше отслужена Вечерна богослужба со читање на коленоприклоните молитви.

На Светата Литургија во презвитерски чин беше ракоположен професорот на Богословскиот факултет ,,Свети Климент Охридски” во Скопје, ѓакон Илија Мицевски-Игнат, а во ѓаконски чин – чтецот Давид Ивановски.

Извор: https://mpc-spe.mk/arhiepiskop/aktivnosti/pedesetnica-2024/