Цариградскиот патријарх Вартоломеј: Нашата грчка православна традиција е извор на инспирација

Во вторник, 11 јуни 2024 година, Цариградскиот патријарх Вартоломеј молитвено присуствуваше на Божествената Литургија во Патријаршиската црква по повод чествувањето…

Претстоителот и делегација на Православната црква во Америка во посета на Цариградската патријаршија и на Романската православна црква

Претстоителот на Православната црква во Америка, Неговото Блаженство Митрополитот Вашингтонски и Архиепископ на Америка и Канада Тихон и делегација на…

Средба на Цариградскиот Патријарх со Францускиот претседател и со претставници на Римокатоличката црква во Франција

Неговата Светост Цариградскиот Патријарх г.г. Вартоломеј во понеделник, 22 април 2024 година, имаше официјална средба со Неговата Екселенција Претседателот на…

Цариградскиот Патријарх Вартоломеј кажа дека е соблазна, тоа што постои одделно празнување на Воскресението на едниот Господ

Цариградскиот Патријарх Вартоломеј упати срдечни честитки кон сите неправославни христијани, кои годинава го празнуваат Велигден на 31 март. Тој ги…

Американскиот адвокат на Украинската Православна црква, Роберт Амстердам, упати отворено писмо до Цариградскиот патријарх Вартоломеј

Шефот на меѓународната компанија за човекови права „Amsterdam & Partners LLP“, адвокатот на Украинската православна црква (УПЦ) Роберт Амстердам, му…