Чудотворната мироточива „Хавајска“ Иверска икона на Пресвета Богородица во црквата „Св. Климент“ во Торонто

Пишува: Протојереј Александар Тодоровски На 23 февруари 2024, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит на Американско-канадска епархија г. Методиј, Чудотворната…

Св. Климент Охридски во Торонто торжествено прославен во сослужение со свештеници од Српска и Антиохиска православна црква

Пишува: Протојереј Александар Тодоровски На 08.12.2023 Светиклиментовата Македонска православна црква во Торонто со сите почести и со Света Литургија, торжествено…