Група напаѓачи нападнаа свештеник на Украинската православна црква во неговиот дом

Фотографија: church.ua Свештеникот на Тулчинската епархија на Украинската православна црква, Протојерејот Евгениј Воробјев, настојател на храмот посветен на иконата Богородична…

Средба на Архиепископот Австралиски од Цариградската Патријаршија со Премиерот на Грција

Фотографија: orthodoxianewsagency.gr Премиерот на Грција, г. Киријакос Мицотакис и Архиепископот Австралиски г. Макариј, од Цариградската Патријаршија, имаа средба во канцелариите…