Најнови објави

 • Осветување на храмот ,,Св. 40 Севастиски маченици – Младенци” крај Смилковското Езеро

  Осветување на храмот ,,Св. 40 Севастиски маченици – Младенци” крај Смилковското Езеро

  На 13 април 2024 година, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на Oсветувањето на новоизградениот храм посветен…

  Прочитај го текстот • Марш за животот во Минхен

  Марш за животот во Минхен

  Фотографија: sueddeutsche.de Во градот Минхен, во Германија, денес се одржа „Маршот за живот“. Овој настан кој се застапува за правото…

  Прочитај го текстот • Литургија на претходноосветени дарови во Белград

  Литургија на претходноосветени дарови во Белград

  Во петок на 12-ти април, Епископот Делчевско-каменички г. Марко, заедно со Патријархот српски г.г. Порфириј, молитвено присуствуваа на Литургијата на…

  Прочитај го текстот • Средба на Синајскиот Архиепископ Дамјан со Патријархот на Коптската црква Теодор

  Средба на Синајскиот Архиепископ Дамјан со Патријархот на Коптската црква Теодор

  Фотографија: romfea.gr Во среда, 10 април, Високопреосвештениот Архиепископот на Синај, Фаран и Раито, г. Дамјан и претседател на Фондацијата Амбетион…

  Прочитај го текстот • Група напаѓачи нападнаа свештеник на Украинската православна црква во неговиот дом

  Група напаѓачи нападнаа свештеник на Украинската православна црква во неговиот дом

  Фотографија: church.ua Свештеникот на Тулчинската епархија на Украинската православна црква, Протојерејот Евгениј Воробјев, настојател на храмот посветен на иконата Богородична…

  Прочитај го текстот • Седница на Светиот Синод на Ерусалимската Патријаршија

  Седница на Светиот Синод на Ерусалимската Патријаршија

  Во четврток, 11 април 2024 година, беше одржана седница на Светиот Синод на Ерусалимската Патријаршија, со која претседаваше Неговото Блаженство…

  Прочитај го текстот • Учество на црквата на Економскиот форум Делфи, во Атина

  Учество на црквата на Економскиот форум Делфи, во Атина

  Фотографија: orthodoxianewsagency.gr Економскиот форум Делфи е основан во 2016 година, и има за цел да придонесе за економскиот развој на…

  Прочитај го текстот • Жени-вернички не дозволија да им биде одземен храмот во селото Западинци, во Украина

  Жени-вернички не дозволија да им биде одземен храмот во селото Западинци, во Украина

  На 6 април 2024 година беше направен обид за заземање на црквата Свети Никола во с. Западинци во Хмелницката област…

  Прочитај го текстот • Божествена Литургија

  Божествена Литургија

  Називи на Литургијата Во Новиот Завет се запазени различни називи за Литургијата. Називот „литургија“ е малку подоцнежен, а уште од…

  Прочитај го текстот • Заседаваше Светиот Синод на Украинската православна црква

  Заседаваше Светиот Синод на Украинската православна црква

  Фотографија: church.ua На 10 април 2024 година, во манастирот „Св. Пантелејмон“ во Теофанија, во Киев, се одржа седница на Светиот…

  Прочитај го текстот