Сослужување во Струмица

Во петтата недела од Великиот пост, посветена на Света Марија Египетска, Митрополитот Европски г. Пимен отслужи Света Божествена Литургија во…

Петти Акатист на Пресвета Богородица, Исповед на Свештенството и Редовно Епархиско Собрание на АКМПЕ, во Катедралниот Храм „Раѓање на Пресвета Богородица“

Известува: о. Горан Трпчевски На 19 април 2024 година, со благослов од надлежниот Епархиски Архиереј на Американско-канадската Македонска Православна Епархија,…

Ограничување на верските права и слободи во Македонија, реакција на Митрополитот Григориј

Во продолжение ја пренесуваме во целост реакцијата на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј во врска со изјавите на Претседателот…

Старечник за деца

Со особена радост ве известуваме дека, со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а во издание…

Средба на Митрополитот Тимотеј со Митрополитот Филарет од Украинската православна црква

На 13.04.2024 година, во Митрополитската резиденција во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, оствари…