Архијерејска Литургија и ракополагање во храмот Света Петка, во Црниче

На 31.03.2024 година, во Неделата на св. Григориј Палама, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан богослужеше на Светата Василиева Литургија во храмот „Света Петка“ во Црниче.

На Литургијата во протојерејски чин беше ракопроизведен јерејот Здравко Пејковски, а во ѓаконски чин беше ракоположен чтецот Григориј Лазаров.

По Литургијата се одржа свечена Духовна академија.

Извор: https://mpc-spe.mk/arhiepiskop/aktivnosti/втора-недела-2024/