Литургија во храмот „Св. Рамноап. Цар Константин и Царица Елена“ во Илинден

На 3 јуни 2024 година, денот во кој Црквата го прославува споменот на св. рамноап. цар Константин и царица Елена, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Неговото Преосвештенство, Епископот Дељадровско-илинденски г. Јоаким, богослужеше и проповедаше на Светата Златоустова Литургија во храмот „Св. рамноап. цар Константин и царица Елена“ во Илинден.

Извор: https://mpc-spe.mk/arhiepiskop/aktivnosti/car-kosntantin-i-carica-elena-2024/