Осветување на храмот „Вознесение Христово“ во с. Долно Соње

На 8 јуни 2024 година, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан чиноначалствуваше на Осветувањето на новоизградениот храм посветен на Вознесението Христово, во с. Долно Соње, Скопско.

На Архиепископот му сослужуваа: Неговото Високопреосвештенство, Митрополитотот Брегалнички г. Иларион, како и Епископите Дељадровско-илинденски г. Јоаким и Стобиски г. Јаков.

По Чинот на осветување беше отслужена Божествена Архијерејска Литургија во присуство на многуброен верен народ.

По Литургијата, Архиепископот му додели Светоклиментов орден од I ред на ктиторот на храмот, г. Перо Велковски, како и Одличје „Архиепископ Доситеј“ на градоначалникот на општина Сопиште, г. Стефче Трпковски, за особените залагања и поддршката во изградбата на храмот.

Извор: https://mpc-spe.mk/arhiepiskop/aktivnosti/osvet-dolno-sonje-2024/