Прослава на Светите Кирил и Методиј во Велес

На денот во кој ги чествуваме сесловенските и македонски просветители, рамноапостолните браќа Кирил и Методиј, во црквата посветена на овие наши духовни горостаси во Велес, се отслужи Света Архиерејска Литургија.

Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј и бројно свештенство на Повардарската епархија.

Извор: https://www.facebook.com/povardarskaeparhija/posts/pfbid02wQDt5oGa36EiiCoKMe12DMYRBjqthkFHxP9hyE1wH1VnBzUEbvyPcoE7sqHKrg7ql