Свети Три Светители – Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп

На 12.02.2024 г., кога го празнуваме споменот на Светите Три Светители (Свети Јован Златоуст, Свети Василиј Велики и Свети Григориј Богослов), Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, во сослушение на Епископот Хераклејски г. Климент, Епископот Велички г. Никола, протоереј-ставрофорот Никола Грамбозов, протоереите Влатко Ристески, Илчо Смилески, Петко Кесакоски, протоѓаконот Драган Ѓорѓиевски и ѓаконот Александар Петковски, отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп.

На Божествената Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Извор: http://www.pppe.mk/2024/sveti-tri-svetiteli-sveta-arhierejska-liturgija-vo-hramot-sveto-blagoveshtenie-vo-prilep-4/