Прослава на Св. Прохор Пчињски заедно со свештеници на Руската Православна Црква

Кога Црквата го празнува споменот на светиот Прохор Пчињски, во истоимената црква во Пјаченца (Италијанска Република) во сослужение на повеќе свештеници од МПЦ-ОА заедно со свештеници на сестринската Руска Православна Црква се отслужи Света Божествена Литургија.

Кон литургиското собрание по повод храмовата слава притекнаа бројни верни чеда на Европската епархија на МПЦ-ОА од различни делови на Италија каде верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По литургијата беше организиран и заеднички славски ручек за сите присутни кој беше збогатен со македонска музика.

На оваа прослава присуствуваа и дипломатски претставници на Р. Македонија како и политички претставници на градот Пјаченца.

Извор: https://www.facebook.com/MPEzaEvropa/posts/pfbid02KkvS1c16Jyd9q4WVvd2eXSb4gWijApGE3XJffNkGoCPUStf7Tvvj7hDrzQj2qsi5l