Сослужување со Архијереј од Романската Православна Црква во Бигорскиот манастир

На денот кога Православната црква го празнува споменот на Светиот апостол Тома, Неговото Преосвештенство епископот г. Дамаскин Дорниски, викар на Архиепископијата на Сучава и Радауци, од сестринската Романска православна црква служеше Божествена Литургија во Бигорската свештена обител, со благослов од надлежниот Митрополит дебарско-кичевски г. Тимотеј, заедно со епископот домаќин, Неговото Преосвештенство г. Партениј Антаниски.

Заедно со Преосвештените Епископи, свештенослужителите од Бигорската обител и придружбата на романскиот владика, на Светата Литугија сослужуваше и свештеникот Зоран Паниќ од Банатската епархија на Српската православна црква. Среде верниците, пак, во Претечевиот храм имаше и една група од десетина верници од Србија, коишто допатуваа за поклонение во манастирот заедно со нивниот јереј отец Зоран.

На крајот од Светата Литургија, во знак на благодарност за посетата и за сослужението, епископот Партениј му подари на гостинот владика архиерејска енколпија со ликот на Свети Јован Крстител од неговата чудотворна бигорска икона, изработен во чест на илјадагодишниот јубилеј од основањето на манастирот.

Извор: https://bigorski.org.mk/vesti/bogosluzhbi/poseta-i-sosluzhenie-vo-bigorski-na-episkopot-g-damaskin-od-romanija/