Навечерие на градската слава во Ниш

Синоќа, во навечерјето на празникот на Светиот Цар Константин и Светата Царица Елена, во нишкиот храм посветен на овие рамноапостолни Божји угодници Неговото Високопреосвештенство Митрополитот тетовско-госитиварски г. Јосиф отслужи Вечерна празнична богослужба.

На Вечерната служба молитвено присуствуваа  Неговото Преосвештенство Епископот стобиски г. Јаков, Неговото Преосвештенство Епископот тимочки г. Иларион, Неговотоо Преосвештенство Епископот буеносаријски и јужноцентрално-американски и администратор на загребско- љубљанската Митрополија Кирил, Неговото Преосвештенство Епископот британско-ирски г. Нектариј и Неговото Преосвештенство Епископот нишки г. Арсениј.

По вечерната празнична служба, тргна свечена литија низ околните улици на која што присуствуваа свештенството и верниот народ, претставници на цивилните и воените власти.

Извор: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=919496790190052&id=100063892189394&mibextid=qi2Omg&rdid=Cxvc5UjqcLFGVf19