Архијерејска литургија во манастирот Острог на празникот на Свети Василиј Острошки

Реки од верници, кои се бројат во десетици илјади, и годинава се слеаа во манастирот Острог, на празникот на Светиот Василиј Острошки Чудотворец.

Света архијерејска Литургија на платото пред Горниот манастир служеа Високопреосвештениот Митрополит Црногорско-приморски г. Јоаникиј и Преосвештените Епископи Григориј Дизелдорфски и на цела Германија, Теодосиј Рашко-призренски и Косовско-метохиски, Иринеј Источноамерикански, Максим западноамерикански, Кирил на Буенос Аирес и на Јужна и Централна Америка, Методиј Будимљанско-никшички и вомировениот Јован Нишки, заедно со бројно свештенство.

Пееја учениците на Призренската богословија.

По читањето на Евангелието, беседеше владиката Григориј, кој меѓу другото рече дека Острог наликува на оние свети места од кои извираат сите други.

„Оваа пештера, драги браќа и сестри, наликува на таа Витлеемска пештера, овој свет гроб, во кој почиваат моштите на Свети Василиј, наликува на гробот што Јосиф од Ариматеја го подари за да Го погребе распнатиот Господ Исус Христос. Оваа пештера, ова место, ме потсетуваат на она што најчесто го забораваме: ме потсетуваат на скромноста, на смирението, но и на фактот дека светлината свети од гробот, дека Господ ја уништи смртта со смртта и дека тој настан ќе го славиме до крајот на векот, кога таа светлина ќе засвети и во нашите срца, кои, за жал, премногу често се како студена и празна пештера“, рече владиката.

По светата причест беше благословен славскиот колач.

На крајот, Митрополитот Јоаникиј во својата архипастирска беседа рече дека денес, на празникот на Свети Василиј, се сеќаваме на зборовите на Светиот апостол Павле дека оние кои одат по патот Христов, и кои се подготвени да излезат со Него на Голгота и да биде сораспнати со Христа, ќе учествуват во славата на Христовото воскресение и во Неговата победа над смртта.

„Свети Василије Острошки низ целиот свој земен живот го следеше Христа по тој тесен и тесен пат, носејќи го крстот Господов, но истовремено носејќи го и товарот на својот народ. Затоа Бог му даде, поради љубовта кон Бога и кон Црквата и кон својот народ, таква благодат што можел не само да го проповеда Евангелието и да биде сведок Христов тука, на земјата, туку и да прави чуда: да ги утеши тажните, да ги лекува болните и да ја покажува силата на светата православна вера“, рече митрополитот Црногорско-приморски.

Извор: https://mitropolija.com/2024/05/12/arhijerejska-liturgija-u-manastiru-ostrogu-uzivo/