Литургија во Ново Село

Денеска во Неделата на раслабениот, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Света Божествена Литургија во манастирот на Свети Вмч. Георгиј…

„Концерт на добрината“ со звуците на македонскиот традиционален мелос во Ново Село

Пишува: Катерина Дафчева Целовечерен хуманитарен концерт со богатиот традиционален македонски мелос, песни и ора подготвуваат членовите на Вокално инструменталниот состав…