Свештена Литија во Струмица

Вчера, на 10 мај во манастирот посветен на Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици, во Струмица, Неговото Преосвештенство Епископот Делчевско-каменички г. Марко…

Епископот Јаков на Велигденски ручек со браќата и сестрите за кои Елеуса фондација се грижи секојдневно преку акцијата „Топол оброк за сите“

Денес, нашите браќа и сестри својот топол оброк не го земаа на платото пред храмот на Свети Григориј Палама, благодарение…

„Концерт на добрината“ со звуците на македонскиот традиционален мелос во Ново Село

Пишува: Катерина Дафчева Целовечерен хуманитарен концерт со богатиот традиционален македонски мелос, песни и ора подготвуваат членовите на Вокално инструменталниот состав…