Празник на црквата „Воскресение Христово“ во Рабат, Мароко

На 12 мај 2024 година, во неделата на Светиот апостол Тома, во главниот град на Мароко, Рабат, Митрополитот Зарајски Константин, Патријаршискиот егзарх во Африка на Руската православна црква, отслужи Божествена Литургија во храмот „Воскресение Христово“, на денот на неговиот патронен празник.

Со Неговото Високопреосвештенство сослужуваше настојателот на храмот, протоереј Максим Масалитин.

На богослужбата присуствуваше вонредниот и ополномоштен амбасадор на Република Србија во Кралството Мароко Иван Бауер, советникот на Руската амбасада во Мароко С.А. Ситникова и парохијаните на црквата.

Епископот на парохијата ѝ подари икона на светите врховни апостоли Петар и Павле, свештенички одежди и комплет копии.

Потоа следеше свечен концерт за учениците од неделното училиште во црквата.

По службата, владиката разговараше со верниците и одговараше на бројни прашања.

Извор: https://exarchate-africa.ru/novosti/mitropolit-konstantin-vozglavil-prestolnyj-prazdnik-hrama-voskreseniya-hristova-v-rabate-marokko/