Српскиот Патријарх г.г. Порфириј се сретна со Митрополитот Волоколамски г. Антониј од Руската православна црква

Неговата Светост Патријархот Српски г.г. Порфириј, заедно со Преосвештениот Епископот Бачки г. Иринеј, член на Светиот Архијерејски Синод на Српската Православна Црква, на 4 март оваа година, во просториите на Патријаршијата во Белград, го прими Високопреосвештениот Митрополит Волоколамски г. Антониј, претседателот на Одделението за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, и Протојерејот Николај Балашов, советник на Патријархот Московски и на цела Рус г.г. Кирил.

Во срдечниот и содржаен разговор беше истакнато взаемното задоволство од братската соработка на двете Цркви и на двата едноверни народи. Особено внимание соговорниците му посветија на совладувањето на предизвиците со кои се соочува Православната црква.

Извор: https://spc.rs/patrijarh-porfirije-razgovarao-sa-mitropolitom-volokolamskim-antonijem/