Украински пратеник им го честита на затворените новинари од „Сојузот на православни журналисти“ меѓународниот ден на новинарите

На Денот на новинарите, пратеникот во Украинската Рада Артем Дмитрук ја нарече работата на вистинските медиумски професионалци во денешно време „навистина херојска“. Пратеникот на својот Телеграм-канал објави фотографија од новинарите на „Сојузот на православни журналисти“, направена на судско рочиште.

„На оваа фотографија се вистински новинари кои моментално се наоѓаат во притвор под лажни и измислени обвиненија. Ви посакувам само едно: издржливост!“ тој напиша.

„Милиони Украинци се со вас, и сите ние ќе продолжиме да се бориме за ваше ослободување!“ истакна пратеникот.

На 14 март 2024 година, шестмина новинари од „Сојузот на православни журналисти“ и активисти за човекови права, протојереј Сергиј Чертилин, Андреј Овчаренко, Валериј Ступницки, Иван Росада, Татјана Безмаленко и Владимир Бобечко, беа уапсени и сместени во притворот на Украинските безбедносни сили под обвинение дека соработувале со руските тајни служби. Одбраната во моментов чека назначување на нов судија, кој ќе го разгледа случајот.

Извор: https://orthochristian.com/160590.html