Средба на Митрополитот Тимотеј со Митрополитот Филарет од Украинската православна црква

На 13.04.2024 година, во Митрополитската резиденција во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, оствари…

Група напаѓачи нападнаа свештеник на Украинската православна црква во неговиот дом

Фотографија: church.ua Свештеникот на Тулчинската епархија на Украинската православна црква, Протојерејот Евгениј Воробјев, настојател на храмот посветен на иконата Богородична…

Во Украина, Националната комисија блокираше веб-страници што ги покриваат активностите на Украинската Православна Црква

Интернет провајдерите им го блокираат на украинските посетители пристапот кон веб-страниците кои известуваат за активностите на Украинската Православна Црква, повикувајќи…

Врховниот суд на Украина за првпат го прогласи принудниот премин од Украинската Православна Црква во Православната Црква на Украина за легален

Врховниот суд на Украина постави нов преседан со официјалното прогласување на преминот на парохијата од Украинска православна црква во Православната…

Американскиот адвокат на Украинската Православна црква, Роберт Амстердам, упати отворено писмо до Цариградскиот патријарх Вартоломеј

Шефот на меѓународната компанија за човекови права „Amsterdam & Partners LLP“, адвокатот на Украинската православна црква (УПЦ) Роберт Амстердам, му…