Здружението на православното свештенство од Торонто ја прослави Неделата на Православието 

Пишува: Протојереј Александар Тодоровски Здружението на православното свештенство од Торонто секоја година ја прославува Неделата на Православието во различни катедрални…

Условите на Цариградската Патријаршија се неприфатливи за Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар гостуваше во емисијата „Студио 10“ на ТВ 24. Одговарајќи на новинарските…