Петти Акатист на Пресвета Богородица, Исповед на Свештенството и Редовно Епархиско Собрание на АКМПЕ, во Катедралниот Храм „Раѓање на Пресвета Богородица“

Известува: о. Горан Трпчевски На 19 април 2024 година, со благослов од надлежниот Епархиски Архиереј на Американско-канадската Македонска Православна Епархија,…

Здружението на православното свештенство од Торонто ја прослави Неделата на Православието 

Пишува: Протојереј Александар Тодоровски Здружението на православното свештенство од Торонто секоја година ја прославува Неделата на Православието во различни катедрални…

Чудотворната мироточива „Хавајска“ Иверска икона на Пресвета Богородица во црквата „Св. Климент“ во Торонто

Пишува: Протојереј Александар Тодоровски На 23 февруари 2024, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит на Американско-канадска епархија г. Методиј, Чудотворната…

Св. Климент Охридски во Торонто торжествено прославен во сослужение со свештеници од Српска и Антиохиска православна црква

Пишува: Протојереј Александар Тодоровски На 08.12.2023 Светиклиментовата Македонска православна црква во Торонто со сите почести и со Света Литургија, торжествено…