Излезе од печат „Житие, Песнено последование и Молебен канон кон преподобниот и богоносен отец наш Гаврил Светогорец, Епископ Велички“

Се јави ангел во тело* и човек небесен,*и како ѕвезда светла,* на Небосводот блесна,*споменот со почит достојно твој,*отче Гаврил, го…

Литургија во Ново Село

Денеска во Неделата на раслабениот, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Света Божествена Литургија во манастирот на Свети Вмч. Георгиј…

Епископот Јаков на Велигденски ручек со браќата и сестрите за кои Елеуса фондација се грижи секојдневно преку акцијата „Топол оброк за сите“

Денес, нашите браќа и сестри својот топол оброк не го земаа на платото пред храмот на Свети Григориј Палама, благодарение…