Повик од Светиот архијерејски синод на Бугарската православна црква за молитвена поткрепа за пожарникарите и настраданите од пожарот во земјата

Светиот архијерејски синод на Бугарската православна црква – Бугарска патријаршија, следејќи ја со загриженост пожарната катастрофа што зафати делови од…

Митрополитот Ловчански Гавриил, за Радио Бугарија: Светите првоврховни апостоли Петар и Павле ги поставуваат основите на Црквата

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Ловчански г. Гавриил, од Бугарската православна црква, по повод празникот на светите првоврховни апостоли Петар и Павле,…

Делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија присуствуваше на изборот на новиот Митрополит Софиски и Патријарх Бугарски

Фотографии: bregalnickaeparhija.org.mk На 30 јуни 2024 година, кога Бугарската православна црква имаше избор на нов Митрополит Софиски и Патријарх Бугарски,…