Bо диптихот на светиите се впишаа светите Спаса и Спасе Вишенски

На 9 јуни 2024, во катедралниот храм „Света Софија“ во Охрид, со великолепна богослужба беше прославено впишувањето во диптихот на светителите на преподобните Спаса и Спасе Вишенски.

На светата архијерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г. г. Стефан сослужуваа и високи гости од сестринските православни цркви: Високопреосвештениот Митрополит Старозагорски г. Кипријан од Бугарската православна црква и Преосвештениот Епископ Нишки г. Арсениј од Српската Православна Црква.

Од Македонската православна црква – Охридска архиепископија служеа Високопресвештените Митрополити: Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Крушевско-демирхисарски г. Јован, Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион, Тетовско-гостиварски г. Јосиф, и Преосвештените Епископи: Дељадровско-илинденски г. Јоаким, Делчевско-каменички г. Марко, Дремвитски г. Давид, Стобиски г. Јаков, Антаниски г. Партениј, Велички г. Никола како и многубројни свештенослужители од сите епархии на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Молитвено беа присутни Високопреосвештениот Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар и Преосвештениот Епископ Хераклејски г. Климент,

На предлог на Комисијата за канонизација на нови светители, Светиот Архиерејски Синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, одлучи во диптихот на светиите да ги впише светите Спаса и Спасе Вишенски. На оваа литургија беше обзнанена одлуката за нивното прославување.

Како ден за прослава на овие две нови светила на Православната црква е определена неделата пред Вознесението Христово, Неделата на слепиот.